Farský úrad

VYBAVOVANIE CIRKEVNÝCH DOKUMENTOV

Keďže nie sú vyhlásené konkrétne úradné hodiny, kontaktujte ma telefonicky (032/65 97 250), alebo emailom (omsenie@nrb.sk) aby sme si dohodli stretnutie.

VYSLUHOVANIE SVIATOSTÍ

KRST

Sviatosť krstu vysluhujem po dohode s rodičmi, spravidla v nedeľu, okrem prvej v mesiaci počas sv. omše o 10:30 hodine v Omšení.
Požiadať o udelenie sviatosti krstu môžu iba rodičia dieťaťa a to osobne na farskom úrade a so sebou si treba vziať aj rodný list dieťaťa.
(dohodnite si vopred telefonicky čas stretnutia)
Sviatosť krstu vysluhujem deťom, ktorých rodičia bývajú na území našej farnosti (v obci Omšenie a Dolná Poruba).
Dospelí, ktorí by chceli byť pokrstení, nech ma kontaktujú osobne, pričom treba brať na zreteľ, že príprava trvá minimálne dva roky.

Podmienky pre udelenie sviatosti krstu sú:
1. slobodné a zodpovedné rozhodnutie rodičov,
2. predpoklad kresťanskej výchovy dieťaťa,
Je veľmi dobré, keď:
rodiča sú cirkevne zosobášení
rodičia žijú podľa svojej viery (denná modlitba,  účasť na nedeľných sv. omšiach, pristupovanie k sviatostiam (spoveď a sv. prijímanie) a správanie, ktoré nevedie k verejnému pohoršeniu)

Povinnosti krstných rodičov:
Krstní rodičia majú pomáhať rodičom v kresťanskej výchove. Preto úlohu krstných rodičov môžu vziať na seba iba tí, ktorí:
1. majú najmenej šestnásť rokov,
2. prijali sviatosť birmovania,
3. ak sú manželia, tak uzavreli cirkevný sobáš,
4. ak sú slobodní, nežijú s druhom, alebo družkou vo voľnom vzťahu,
5. plnia si svoje kresťanské poslanie (ako u rodičov pokrsteného dieťaťa), teda vedú príkladný kresťanský život.
Pred vysluhovaním krstu je vhodné aby rodičia, krstní rodičia a ostatní členovia rodiny pristúpili k sviatosti zmierenia (sv. spoveď), aby oni sami boli počas krstu dieťaťa v posväcujúcej milosti a mohli pristúpiť k sv. prijímaniu. Ak boli krstní rodičia pokrstení v inej farnosti, nech si prinesú aktuálny krstný list.

SVIATOSŤ ZMIERENIA – SV. SPOVEĎ

Hriech je prekážkou milosti a života s Bohom, ale nie z Božej strany, lebo “On sa rád zľutúva” (Mich 7, 18-19) ale z našej. Táto sviatosť je riadnou cestou k odpusteniu a zmiereniu sa s Bohom, preto je dobré po spáchaní ťažkého hriechu ju využiť a neodkladať.  Spoveďou vyjadrujeme, že sa chceme zmieriť s Bohom a žiť podľa Božích právd.
Spovedám každý deň pred sv. omšou okrem nedelí a sviatkov.
V prvopiatkovom týždni: v čase, ktorý je zverejnený v oznamoch aktuálneho týždňa.
K spovedi a sv. prijímaniu sa odporúča pristúpiť zvlášť, keď je sv. omša obetovaná za našich blízkych, ako aj pred udelením sviatostí, alebo pred pohrebom.
Ak sa Vám aj rozpadlo manželstvo, príďte si osobne konzultovať svoj stav, pretože v niektorých prípadoch je s povolením otca biskupa možné prijímať sviatosti.

BIRMOVANIE

V našej farnosti sa sviatosť birmovania vysluhovala v roku 2022. K tejto sviatosti môžu pristúpiť mladí ľudia od deviateho ročníka základ­nej školy vrátane.
Príprava prebieha stále – na vyučovaní náboženstva, na sv. omšiach, na stretnutiach s animátormi 2 roky pred sviatosťou. Prijať túto sviatosť sa samozrejme odporúča aj dospelým, ktorých príprava prebieha individuálnym spôsobom po dohode s pánom farárom.
Kto môže na seba vziať úlohu birmovného rodičia?
Kán. 892 – Birmovanec nech má podľa možnosti birmovného rodiča, ktorý sa bude starať o to, aby sa birmovaný správal ako oprav­divý Kristov svedok a verne si plnil záväzky, ktoré vyplývajú z tejto sviatostí.
Aby mohol niekto plniť úlohu birmovného rodiča, musí byť opravdi­vý, praktický kresťan.
Pre Birmovného rodiča platia tie isté podmienky,  ako pre krstného rodiča. (viď  kapitolu o krste).

MANŽELSTVO

Sviatosť manželstva sa uzatvára v sobotu, alebo iný deň po doho­vore s pánom farárom. Kontaktujte ma telefonicky (032/65 97 250), alebo emailom (omsenie@nrb.sk) aby sme si dohodli čas a dátum.
Po rozhodnutí o úmysle uzavrieť manželstvo, treba vybaviť farskú a občiansku agendu:

Farská:
1. Prísť osobne na farský úrad aspoň 3 mesiace pred zamýšľaným sobášom a požiadať o uzatvorenie, kde sa dohodneme na dátume a čase.
2. Ak boli pokrstení v inej farnosti, doniesť aktuálne krstné listy, ktorých dátum vystavenia nie je starší ako pol roka.
3. Absolvovať sobášnu prípravu. Najlepšie ohlasy sú na prípravu formou kurzu, ktorý robí napríklad CPR Trenčín, kde sú témy s psychológom, manželmi a lekárom. O jeho absolvovaní sa prináša certifikát. Viac info: http://snubenci.cprtrencin.sk/
4. Okrem tohto kurzu, sa ešte stretnúť na fare na náuke a tiež na nácviku, aby sa snúbenci oboznámili s priebehom obradu.
5. Pristúpiť k sv. spovedi pred uzatvorením manželstva, čo sa okrem snúbencov odporúča aj svedkom, rodine a príbuzným.

Občianska:
Rovnako je potrebné navštíviť štátnu matriku v Trenčianskych Tepliciach a vybaviť si štátnu zápisnicu, ktorú je treba priniesť na farský úrad. Rovnako so sebou treba priniesť papier, kde sú uvedené mená svedkov, ich trvalý pobyt a rodné čísla, čo sa uvádza do zápisnice.
Prosím snúbencov o pozorné prečítanie a dodržanie týchto inštrukcii pre jednoduchšie vybavenie.

POMAZANIE CHORÝCH

Sviatosť vysluhujem osobne kedykoľvek na požiadanie a tiež hromadne jedenkrát raz ročne pri sv. omši po predchádzajúcom ohlásení.
Komu je možné udeliť sviatosť pomazania chorých?

Kán. 1004 – Pomazanie chorých sa môže udeliť veriacemu, ktorý sa po dosiahnutí rozumu v dôsledku choroby alebo staroby začína ocitať v nebezpečenstve smrti. Táto sviatosť sa môže opakovať, ak chorý po zlepšení zdravotného stavu upadne znovu do ťažkej choroby alebo ak sa počas trvania tej istej choroby stalo nebezpečenstvo vážnejšie.
Kán. 1007 – Nech sa pomazanie chorých neudeľuje tým, ktorí tvrdo­šijne zotrvávajú v zjavne ťažkom hriechu.
Čo treba pripraviť k vysluhovaniu sv. pomazania chorých?
1. stôl prestretý bielym obrusom
2. kríž
3. dve horiace sviece
4. svätenú vodu
Prosím, aby ste pána farára zavolali k chorému čím skôr, nie až keď je veľmi zle. Je dobré prijať pomazanie chorých aj v prípade odchodu do nemocnice.
Kým príde pán farár pri chorom sa modlíme, ak chorý nevládze k modlitbe ho nenútime.

 

SVÄTENINY A POŽEHNANIA

 

POHREB
Kódex cirkvného práva píše:
Kán. 1176:
1. Zomrelým veriacim treba podľa normy práva udeliť cirkevný pohreb.
2. Cirkevný pohreb, ktorým Cirkev vyprosuje zomrelým duchovnú pomoc a vzdáva úctu ich telám a súčasne živým prináša útechu náde­je, má sa sláviť podlá normy liturgických úkonov.
Kán. 1184:
Cirkevný pohreb treba odoprieť, ak aspoň pred smrťou nedali najavo nejaké znaky pokánia:
1. apostatom, heretikom, schizmatikom.
2. iným zjavným hriešnikom, ktorých nemožno cirkevne pochovať bez verejného pohoršenia veriacich.
Prosím Vás, aby ste úmrtie vášho drahého zomrelého nahlásili čím skôr na farskom úrade, kde sa dohodneme na termíne pohreb­ných obradov.
Pohrebné obrady môžu byť najskôr 24 hodín po úmrtí. Pohrebná sv. omša za zosnulého býva pred pohrebnými obradmi v kostole a po nej sa presúvame na cintorín, kde pokračujú pohrebné obrady. Veľmi sa odporúča, aby rodi­na zosnulého pristúpila pred pohrebom k svätej spovedi a obetovala aj sv. prijímanie, lebo to je najvlastnejším prejavom nielen viery, ale aj lásky k zosnulému.
Pohreb je modlitbové stretnutie pri rozlúčke so zosnulým, nie sviatosť.
Okrem klasického pohrebu s uložením do zeme, je možná aj kremácia. V tomto prípade sa postupuje rovnako, akurát v závere pohrebného obradu na cintoríne odchádzajú pozostatky zosnulého na kremáciu. Pripomínam, že urnu po kremácii je treba uložiť do hrobu, na čo slúži zvlásť obrad a nie si ponechať doma.

POŽEHNANIE PRÍBYTKOV

Býva pri sviatku Zjavenia Pána (Troch kráľov), ale môže sa aj v iný čas. Zvlášť sa odporúča požehnať novostavby, ale aj keď meníte bývanie a ste novým vlastníkom. V takom prípade ma kontaktujte osobne, alebo telefonicky (032/65 97 250), alebo emailom (omsenie@nrb.sk) aby sme si dohodli čas.

POŽEHNANIE SNÚBENCOV

Veľmi sa odporúča aby tým, ktorí sa rozhodli uzatvoriť manželstvo a sú zasnúbení (teda jeden druhého požiadal o ruku) bola poskytnutá pomoc, aby sa lepšie mohli pripraviť na manželstvo. Dôstojné zásnuby kresťanov sú pre obe rodiny osobitnou udalosťou, ktorú je vhodné osláviť spoločnou modlitbou, aby sa vyprosením Božieho požehnania to, čo sa šťastlivo začína aj šťastlivo zavŕšilo. Na dohodnutie termínu a miesta ma kontaktujte osobne, alebo telefonicky (032/65 97 250), alebo emailom (omsenie@nrb.sk)

POŽEHNANIE MATKY PRED PÔRODOM

Je osobitná modlitba a požehnanie, ktoré môže udeľovať kňaz, alebo diakon pre jednu alebo viaceré ženy pred privedením potomka na svet. V tejto modlitbe prosíme Boha o šťastlivý pôrod a zdravie dieťaťa, ktoré sa krstom pridruží k Božiemu ľudu. Na dohodnutie požehnania ma kontaktujte osobne, alebo telefonicky (032/65 97 250), alebo emailom (omsenie@nrb.sk)